Literārais nams 2012. gada 13. janvārī
Jānis Anmanis
Dzimis 1943.gadā. Gleznotājs, ilggadējs tēlotājas mākslas pedagogs, apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni (1998).
Dzimtā pilsēta ir Rīga. Bijis gan Krievijā un Ungārijā, Vācijā un Dānijā, Zviedrijā un Itālijā, Japānā un Kanādā, Grieķijā un Taivānā, taču, atgriežoties Latvijā, sajūt to neizsakāmo burvību un skaistumu, ko var nosaukt par Lielo Mīlestību.
IZGLĪTĪBA
Mācījies J.Rozentāla mākslas vidusskolas glezniecības nodaļā, kā arī Rīgas 1.ģimnāzijā. Beidzis arī sporta skolu (2. basketbola sporta skola). Studējis Valsts Mākslas akadēmijā, Dizaina nodaļā. Nodarbojies ar boksu un brīvo cīņu, spēlējis futbolu, hokeju, basketbolu, iedibinājis basketbola turnīra tradīciju Mākslas dienu laikā.
IZSTĀDES
Pirmā personālizstāde 1965.gadā Mākslas akadēmijā Rīgā, pavisam 40 personālizstādes Latvijā un ārzemēs. Kopumā ar gleznām, akvareļiem, grāmatu ilustrācijām ir piedalījies 500 profesionālās mākslas izstādēs Latvijā un ārzemēs.
Dalība starptautiskās konferencēs Latvijā – kopš 1973.g., Japānā, Kobē -1993.g. Jau kopš 1965.gada vada un veido Bērnu Mākslinieciskās fantāzijas akadēmiju. Mācot bērniem zīmēšanu, attīstot viņu talantus, pamodinot viņos radošu personību, izjutis ārkārtīgu gandarījumu par bērnu neviltoto un labestīgo pasaules skatījumu.
CREDO
Cilvēka radošais gars un gaisma, ko izstaro radoša cilvēka dvēsele, spēj darīt brīnumus. Mēs esam uz ceļa, ko apgaismo Dieva gaisma, un šis ceļš ved uz laimīgu Latviju. Darīsim visu, lai mūsu Dzimtene kļūtu vēl bagātāka ar vērtīgiem mākslas darbiem un radošiem cilvēkiem.
(Materiāls no http://www.gramata21.lv/users/anmanis_janis)
Nupat mākslinieks kopā ar domubiedriem dibināja Rīgas Tautas operetes teātri, tāpēc viesošanās reizē vairāk un azartiskāk stāstīja par opereti, par dziesmām, par savām haikām, bet mazāk gleznām.
Putns, saule – vārdi, kurus mākslinieks deva, lai skolēni uz vietas sacerētu savu haiku! Izdevās! Gleznotājs pastāstīja par savu dzīves kļūdu, ka neesot precējies. Savukārt „atbildot uz jautājumu par sportu”, Jānis Anmanis noskaidroja, ka klātesošais puisis var iemest 6 soda punktus basketbola grozā no vietas, bet viņš 43, atzīstot, ka ar gadiem nākot veiklība, kā arī droši vien viņa gleznotāja pirkstu galu īpašais jutīgums ļauj būt precīzam. Pieklusinātā balsī, tērpies zelta apmetnī un elegantā hūtē, mākslinieks atklāja, ka jebkurš dzīves mirklis ir jādzīvo un jāizbauda tagad un tūlīt. Lai mums visiem izdodas!
Šajā Powerpoint prezentācijā varat aplūkot vairākas mākslinieka Jāņa Anmaņa gleznas.
Nākamie Literārā nama ciemiņi – Uldis Bērziņš, Inese Zandere.
Materiālu sagatavoja latviešu valodas un literatūras skolotāja Amanda Ķempe